نحوه انتخاب رنگ مو بخش دوم

نحوه انتخاب رنگ مو بخش دوم

نحوه انتخاب رنگ مو بخش دوم

تن ها و درجه ها:

۰d411857-c168-4557-9055-eca5ab611b78

یک عامل کلیدی دیگر شناختن تن ها و درجه های روی جعبه رنگ ها می باشد. تن یک رنگ به گرمی یا سردی آن اشاره دارد. رنگ های گرم (طلایی) قرمز، نارنجی و زرد هستند. شاید توجه کرده باشید که روی برخی از جعبه های رنگ کلماتی مثل قهوه ای گرم متوسط (medium warm brown) یا بلوند طلایی طبیعی (natural golden blonde) به چشم می خورد. این بدین معنا است که تن پس زمینه این رنگ ها گرم است (حالا چه با پس زمینه قرمز یا نارنجی یا زرد). این رنگ ها به مو ظاهر گرمتری می دهند.

رنگ های سرد (دودی)، آبی، سبز، و بنفش هستند. هنگامی که نام رنگ موها با کلماتی مثل بلوند دودی تیره (dark ash blonde) یا از این قبیل توصیف می شود، بدین معنا است که آن ها یک تن پس زمینه سبز، آبی یا بنفش دارند. نکته ای که شما باید به آن دقت کنید این است که اگر شما یک رنگ با پس زمینه سبز یا آبی را روی یک مو با رنگ گرم (مخصوصا یک رنگ زرد یا طلایی) بگذارید، نتیجه کار یک رنگ سبز می شود.

 

درجه رنگ مو به درجه روشنی یا تیرگی یک رنگ مو اشاره دارد که 1 به معنای کمترین (سیاه) و 12 به معنای بیشترین (روشنترین بلوند) می باشد.

شناخت دایره رنگ:

۵ef67a5b-5ca0-4694-8846-a9b743eb5c10

حال که شما می دانید که نیاز به رنگ سرد یا گرم دارید و نیز تن و درجه رنگ ها را شناختید، برای قدم بعدی آماده هستید. یعنی شناخت رنگدانه های طبیعی موهایتان و اضافه کردن رنگدانه های مصنوعی (رنگ مو) به آن. اینجاست که صحبت از دایره رنگ به میان می آید.

رنگ های مکمل رنگ هایی هستند که در دایره رنگ روبروی هم دیگر قرار دارند. مانند قرمز-سبز، آبی-نارنجی و غیره. این به چه معناست؟…یعنی اینکه اگر شما موهای بلوند طلایی دارید، موهایتان تن گرم قرمز، نارنجی یا زرد دارد. پس اگر بخواهید یک تن رنگی سرد مثل دودی، روی آن داشته باشید. احتمال این وجود دارد که موهایتان به رنگ سبز دربیاید.

حال به دایره رنگ نگاه کنید. به عنوان مثال بگذارید بگوییم شما یک رنگ پس زمینه زرد در موهایتان دارید و می خواهید آن را به رنگ سرد دودی در بیاورید. از آنجایی که تونر دودی با پس زمینه ی آبی یک پس زمینه سرد است می خواهید این کار را با آن انجام دهید و با انجام این کار رنگ موهایتان سبز خواهد شد! همانطور که در دایره رنگ می بینید زرد و آبی رنگ سبز را به وجود می آورند. اگر می خواهید تمام رنگ موی خود را از بین ببرید، باید مخالف رنگ موی خود را در این دایره انتخاب نمایید. به عبارت دیگر، اگر شما موی قهوه ای با هایلایت قرمز دارید و از رنگ قرمز موهایتان خوشتان نمی آید، باید از دایره رنگ، مخالف رنگ قرمز را بیابید تا این رنگ را خنثی نماید. در این حالت برای خنثی سازی قرمز باید سبز (دودی) انتخاب گردد.

یک مثال برای انتخاب رنگ:

شما یک موی بلوند طلایی دارید (درجه 9) و می خواهید موهایتان را به رنگ روشن-متوسط قهوه ای گرم در بیاورید (درجه 7). به یاد داشته باشید که رنگدانه های طبیعی موهایتان زرد و شاید نارنجی در خود داشته باشد. پس شما باید یک رنگ خنثی درجه 7 را انتخاب نمایید زیرا رنگ های خنثی تمام 3 رنگ اصلی را در خود دارند و اکثر اوقات همیشه تمام رنگ های بد مانند سبز یا نارنجی را از بین می برند. نصیحت من به شما این است که اگر بلوند هستید و می خواهید موهایتان را تیره تر کنید، بگذارید یک حرفه ای این کار را برایتان انجام دهد زیرا کار با موی بلوند مخصوصا هنگامی که نیاز به تیره تر شدن دارد کمی سخت است.

babb0b1a-0b96-4dae-8001-0e615639b9ce

چند راهنمایی برای زمانی که موهایتان از قبل رنگ شده است:

اگر شما رنگ مصنوعی روی موهایتان دارید (هر رنگ یا تن رنگی) و می خواهید موی خود را روشن تر نمایید، مهم نیست چه مقدار روشن تر، شما صرفاً نمی توانید با انتخاب یک سایه روشن تر این کار را انجام دهید. قانون کلی در رنگ کردن مو این است که رنگ مو نمی تواند رنگ مو را روشن تر نماید. شما می توانید با رنگ تن را تغییر دهید ولی نمی توانید باعث تغییر درجه (روشنایی) شوید.

اگر شما می خواهید موی خود را تیره تر نمایید، از یک تن گرم، طلایی استفاده کنید وگرنه موهایتان دودی رنگ خواهد شد.

اگر موی خاکستریتان زیاد روشن است یا رنگ مو، رنگ خاکستری را نمی پوشاند. بگذارید رنگ روی ریشه ها حداقل به مدت 40 دقیقه یا بیشتر بماند. رنگ موی خاکستری بسیار مقاوم بوده و نیاز به پردازش بیشتری دارد.

نکته نهایی وبسیار مهم:

bef51dca-e9fa-4f11-b1ad-63f2a82b6fcb

از آنجایی که آسیب زدن به ریشه مو امری شوخی بردار نیست سعی کنید حتما هنگام خرید رنگ، با آرایشگر خود مشورت کنید. همیشه امکان خرید یک رنگ موی تقلبی یا بدون کیفیت وجود دارد پس، از خرید رنگ از مغازه های گمنام یا دستفروش و همچنین از تهیه رنگ مو با مارک متفرقه خودداری نمایید. و در نهایت سعی کنید که تا حد ممکن برای رنگ کردن مو به آرایشگاه  ها مراجعه نمایید ( هدف این مقاله برای انتخاب رنگ موی مناسب شما بود، و قصد این نیست که شما خودتان، مراحل رنگ کردن مو را انجام دهید) زیرا با این کار در صورت بروز هرگونه مشکلی یک آرایشگاه مجهز با پاک کننده ها و وسایل مختلف برای برطرف کردن مسأله پیش آمده در دسترستان می باشد.پس توجه داشته باشید که شاید در خانه مقدار کمتری برای رنگ هزینه کنید اما در صورت صدمه به ریشه موها، ممکن است هرگز و با هیچ هزینه ای نتوانید آن را به حالت اول برگردانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید...