راه های رهایی از ریزش مو

راه های رهایی از ریزش مو

راه های رهایی از ریزش مو

همه انسان ها دچار ریزش مو می شوند. به طور متوسط، افراد حدود 50 تا یکصد تار موی خود را در طول روز از دست می دهند. این اندازه نرمال ریزش موها است. دلیل آن هم از بین رفتن موهای مرده و جایگزینی موهای جدید است. اما اگر موهای شما بیش از این تعداد است، دچار ریزش غیرطبیعی هستید و باید آن را درمان کنید. ما در اینجا راه های رهایی از ریزش مو را به شما ارائه میدهیم.
دارویی:
ماینوکسیدیل دارویی است که برای ریزش مو زنان توسط FDA(اداره کل مواد غذایی و دارویی آمریکا) به تصویب رسیده است. این دارو، ریزش مو را کم و یا به طور کل متوقف می کند و حتی ممکن است که باعث رشد مجدد موها شود. برای ریزش موی منطقه ای، کورتیکواستروئیدها می توانند باعث رویش مو شوند.
لیزر:
لیزر با انرژی کم ممکن است که باعث رشد مو شود و از نازک شدن موها جلوگیری کند. برای مشاهده نتیجه لیزر، 2 تا 4 ماه زمان لازم است.
پیوند مو:
در این روش، مو را از منطقه نازک سر جدا کرده و به قسمت مورد نظر منتقل می کنند. محدودیت این روش آن است که کچلی منطقه ای زنان، باعث نازک شدن تمام موهای سر می شود بنابراین مناطق رویش دهنده مو ممکن است محدود باشند. زنانی که به کچلی منطقه ای مردانه و یا زخم سر مبتلا هستند، تمام موهایشان نازک نشده و به راحتی پیوند مو را انجام می دهند.
رژیم غذایی مناسب:
سعی کنید که در برنامه غذایی خود از سبزی ها و میوه های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. برای این منظور مصرف سبزی هایی از قبیل کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می شود. گفتنی است که اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت کنندگی رنگدانه های مو، یک منبع غنی از آهن محسوب می شود که باعث تقویت استخوان ها، ناخن ها و موها می شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثر گذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود. سبوس برنج نیز گیاه بسیار مفیدی است که می‌توان از دم‌کرده آن برای تقویت موها استفاده کرد.
حفظ سلامت مو پس از استحمام:
بعد از حمام اجازه دهید تا موهای شما در هوا کمی خشک شوند و بعد، سشوار بکشید. در ضمن اگر موهای خشک و پرحجمی دارید پس از حمام به جای ژل که باعث خفه شدن مو می شود از روغن های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیشتر از 3 ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.
ریزش مو در اثر بیماری لوپوس و درمان آن:
اگر دچار ریزش مو، درد مفاصل، خستگی و دیگر نشانه های لوپوس شدید مواجه شدید حتما به متخصص روماتیسم مراجعه کنید. احتمالا پزشک برایتان داروهای خوراکی همچون «پردنیزون» تجویز می کند. اگر لکه های در کاسه سر خود دارید باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا لوسیون های مناسب برایتان تجویز کند.
مصرف آهن:
غذاهایی که حاوی آهن هستند همچون گوشت گوساله، ماهی، سبزیجات سبز، حبوبات و غلات به مقدار زیادی مصرف کنید. این غذاها را به همراه غذاهایی که ویتامین c دارند مصرف کنید تا آهن آنها به خوبی جذب شوند. خانم ها به 18 میلی گرم آهن در طول روز نیاز دارند و پس از یائسگی نیز به 8 میلی گرم آهن در طول روز نیاز دارند. اگر قصد دارید از مکمل های آهن استفاده کنید حتما پیش از مصرف با پزشک خود هماهنگ کنید. برای جلوگیری از ریزش مو می توانید از قرص های آهن نیزاستفاده کنید.
نکته پایانی:
از وسایلی که باعث افزایش حرارت موها می شوند، استفاده نکنید. سشوار را روی باد سرد تنظیم کنید و تا حد امکان از اتوی مو استفاده نکنید. موها را تا دو یا سه درجه روشن تر از رنگ نرمال خود رنگ کنید. برای روشن کردن موها مواد شیمیایی زیادی نیاز است و در نتیجه آن، آسیب بیشتری به مو وارد می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید...